Historie charitního domu

 

Charitní domov je umístěn v původní budově kláštera sester minoritek.

V roce 1871 koupily řádové sestry větší dům v Opavě na Kylešovské ul. 8, který měl sloužit duchovním potřebám sester. V roce 1885 začaly sestry s rozšiřováním tohoto domu, protože počet sester neustále narůstal a současné prostory nestačily této expanzi.

Následujících 30 let se neustále stavělo a přistavovalo, koupily se i přilehlé domy v okolí.

V letech 1928 a 1929 proběhla celková rekonstrukce klášterní budovy s dostavbou III. NP nad původním domem. 

V roce 1939 v důsledku zabrání Sudet Německem, musely sestry české národnosti  opustit  Opavu a odešly do Olomouce, kde ve Fakultní nemocnici sloužily nemocným. V klášteře v Opavě mohly zůstat jen sestry německé národnosti.

Klášter byl během války bombardován, byla zničena márnice, která se nacházela v zahradě. Většina oken byla rozbitá a po roce 1945 čekaly sestry velké opravy.

Po válce měl klášter pohnutý osud. V této době musely sestry německé národnoti opustit Opavu a byly odsunuty do Rakouska a Německa. V roce 1950, z nařízení Okresního úřadu, se měly sestry vystěhovat do Bílé Vody, ale v posledním okamžiku byl tento rozkaz změněn a sestry mohly zůstat v Opavě s tím, že budou internovány v klášteře, kde bude zřízen Charitní domov. Vedoucím domova se stal člověk dosazený Okresním úřadem, který sestry hlídal, aby nevykonávaly nějakou činnost, která by mohla poškodit socialistické zřízení státu.

Tento stav trval s krátkým přerušením v roce 1968, až do roku 1989, kdy byli zrušení tzv. církevní tajemníci, kteří dosazovali do funkce vedoucího Charitního domova lidi poplatné režimu.

V roce 1990, kdy se stala vedoucí domova řádová sestra, se začalo s rekonstrukcí Dvorního traktu kláštera, kde byly ubytovány sestry v naprosto nevyhovujících podmínkách. Velké pokoje, kde bydlelo 10 i více sester, byly rekonstruovány na jednolůžkové s přilehlými koupelnami a toaletami. Další pokračování rekonstrukce začalo na Hlavní budově v roce 2001. Všechny velké pokoje byly proměněny na jednolůžkové a dvoulůžkové.

V roce 2007 začíná nová etapa Charitního domova. V tomto roce počet řádových sester klientek klesl pod 50 osob,což byla kapacita Domova a  začaly se  přijímat civilní klientky, kterým je blízké specifické poslání Domova.

V současné době má Charitní domov 52 klientek, které jsou ubytovány v 28 jednolůžkových a 11 dvoulůžkových pokojích.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení